Wyposażenie drukarni – o jakich urządzeniach należy pamiętać

Wyposażenie drukarni – o jakich urządzeniach należy pamiętać

21 grudnia 2020 Wyłącz przez Sergiusz Kalinowski

Przygotowując do pracy drukarnię trzeba pamiętać o jej odpowiednim wyposażeniu, by mieć na uwadze urządzenia, które będą ułatwiać pracę. W drukarni powinny znaleźć się urządzenia, które będą pozwalały również na rozszerzenie oferty usług, które dana drukarnia będzie realizowała. Oczywiście na uwadze trzeba mieć między innymi urządzenia umożliwiające wykonanie oprawy tych wydruków, które firma będzie realizowała. Wśród nich znajdują się bindownice. Jak wybrać odpowiednią bindownicę, jakie rodzaje sprzętu są dostępne na rynku? Poniższy wpis właśnie tej tematyki będzie dotyczył.

Wybór rodzaju wykorzystywanej oprawy

Bindownice należy zaliczyć do wszechstronnych urządzeń jeśli chodzi o oprawianie dokumentów. W pierwszym kroku należy wybrać rodzaj oprawy jaki będzie wykorzystywany przez konkretne urządzenie. Dzięki temu będzie można je dopasować do własnych potrzeb.

Oprawa grzebieniowa – grzbiet plastikowy

To prawdopodobnie taka forma oprawy, która jest najbardziej popularna na świecie. Przede wszystkim popularna z tego względu, że dokumenty można stale uzupełniać. Grzbiet plastikowy ma taki charakter, że można go wiele razy otwierać i zmieniać zawartość tego co znajduje się w oprawie. Dostępne są różne wielkości średnicy grzbietu, dzięki czemu można dopasować rodzaj do ilości bindowanych kartek. W sumie można bindować w takiej formie od kilku do nawet 500 kartek.

Oprawa w formie listwy zatrzaskowej

Oprawa w listwę zatrzaskową jest możliwa do wykonania na takim samym sprzęcie jak oprawa w formie plastikowego grzbietu. W tym przypadku również istnieje możliwość otwierania listwy i wymiany dokumentów. Wygodą jest jednak to, że dokładać można dokumenty bez konieczności użycia bindownicy, ponieważ listwa posiada specjalne zatrzaski do tego służące. W tego typu formie można oprawić maksymalnie nieco ponad 200 kartek.

Oprawa w grzbiecie drutowym

Taka forma oprawy charakteryzuje sie eleganckim wyglądem i wysokim poziomem trwałości. Dlatego taka opcja świetnie się sprawdzi w momencie, gdy komuś na estetyce oprawianych dokumentów. W sumie oprawić można około 120 kartek w rozstawie 3:1 oraz do 280 kartek przy rozstawie 2:1

Oprawa kanałowa

To forma przeznaczona do profesjonalnych publikacji, gdzie najwyższa jakość będzie miała kluczowe znaczenie. Jest to trwała oprawa introligatorska, która nie wymaga ani kleju ani dziurkowania. Można będzie w ten sposób oprawiać maksymalnie do 300 kartek.

Oprawa termiczna

To forma oprawy trwałej, gdzie wymiana kartek nie będzie możliwa. Termobindownica sprawnie sobie radzi z wykonaniem oprawy, która jest trwała i świetnie się prezentuje. Jednocześnie można oprawić około 500 stron przy zastosowaniu odpowiedniej szerokości grzbietu.

Jak często bindownica będzie wykorzystywana

Przy wyborze bindownicy należy mieć na uwadze również to jak często ze sprzętu będzie się korzystać. Jeśli sprzęt będzie wykorzystywany okazjonalnie to niewątpliwie urządzenie nie musi mieć wysokiej wydajności, może oprawiać mniejsze ilości kartek. Jeśli w grę wchodzą bindownice do dużych drukarni to w takiej sytuacji trzeba decydować się na profesjonalny sprzęt, najlepiej bindownice elektryczną.